Různé

 

Vážení rodiče,

dle nařízení vlády o uvolňování opatření Vám sděluji, že od pondělí 11. května 2020, začne opět probíhat výuka v naší ZUŠ.
Bude probíhat individuální výuka (hra na nástroj nebo sólový zpěv) a výuka Tanečního oboru.
Nebude se vyučovat Hudební nauka, zde bude distanční formou provedena příprava na závěrečný test, který žáci napíší se svým vyučujícím v individuální výuce.
V přípravném studiu nebude probíhat skupinová výuka a to do odvolání.
Výuka Výtvarného oboru a Literárně dramatického oboru
 začne probíhat od 25. května 2020.
V přiloženém dokumentu MŠMT „ Ochrana zdraví a provoz v ZUŠ“,
jsou uvedena opatření, která je nutné všemi dodržovat. zde>>>
Zákonný zástupce (zletilý žák) musí odevzdat „Čestné prohlášení“ ( ke stažení zde>>>) nejpozději v 1. den nástupu do ZUŠ. Bez tohoto dokumentu nemůže Vaše dítě navštěvovat prezenční výuku v ZUŠ.

Renata Neubauerová, ředitelka ZUŠ

 

 

 

Vážení rodiče,

z důvodu nařízení “ Bezpečnostní rady státu“ s platností od 11. 3. 2020, se ruší výuka v ZUŠ v plném rozsahu a to až do odvolání.

 

Koronavirus – doporučení pro školy školská zařízení>>>   

Mimořádné opatření  – uzavření základních a středních škol>>>>

Mimořádné opatření – zákaz konání akcí>>>

 

Vážená ZUŠ;

v rámci aktuálních opatření jsme se v minulých dnech rozhodli natočit pro své žáky videa z hudební teorie a pomoci jim tak v samostudiu. Tato videa bychom s Vámi rádi sdíleli a nabídli jejich volné šíření pro žáky vašich základních uměleckých škol.

V tuto chvíli máme na internetu 30 videí týkajících se základních pojmů, délky not, až po enharmonickou záměnu zmenšeně zmenšeného septakordu.
Videa plánujeme případně rozšiřovat podle situace. Kompletní seznam videí lze nalézt na odkazu níže:

https://www.youtube.com/user/KrixxixOndrej/playlists

Pro zobrazení seznamu videí stačí kliknout na seznam videí „Základní hudební teorie“. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Za tým hledamvarhanika.cz

Ondřej
https://www.hledamvarhanika.cz

 

 

 

Unisono ZUŠ E. Runda

        Cesta za tancem, za zážitky a za poznáním na celosvětovou soutěž
 Dance World Cup do Bragy.

 Na celosvětovou soutěž DWC byly dívky z UNISONO ZUŠ E. Runda nominovány již v Jihlavě 2. a 3. března 2019, kde se konala kvalifikační soutěž České republiky. Tím začalo rozhodování, jestli se do dalekého Portugalska vypravit. Odpověď všech dívek a také jejich rodičů byla i přes počáteční překážky „ANO“.

Nastaly přípravy na soutěž, kde se ve většině na prvních příčkách umísťují taneční akademie z Anglie, Kanady, Portugalska, Španělska, Německa a jiných zemí. Přípravy byly intenzivní a těšení nám nemohla překazit ani skutečnost, že náš let byl zrušen měsíc před odletem. „Letíme jiným letem!“ Zaznělo rozhodnutí, za kterým stáli všichni. Přišel den D a 18 dívek bylo připraveno k odjezdu na soutěž.

Naše cesta do Vídně, let do Porta a přesun do Bragy proběhl bez problémů a my jsem se ubytovaly v hotelu Joao Paulo II. Ihned po příjezdu jsme se mohly pustit do poznávání krásného města Bragy a připravovat se na soutěž. Zkoušelo se na plácku za hotelem, na parkovišti i na chodbách v hotelu. Velkým zážitkem byl pro nás zahajovací večer s průvodem všech soutěžících z celého světa. Byly to téměř malé olympijské hry. Všichni jsme si to náramně užívali a byl to pro nás nezapomenutelný zážitek. Šli jsme městem společně, děti, rodiče, učitelé a byli jsme jako jedna velká rodina. Všichni jsme společně skandovali „Kdo neskáče, není Čech!“ a „Čeko, Čeko!“. Obyvatelé Bragy prožívali tuto událost společně se všemi účastníky soutěže a nadšeně mávali z oken, dveří a restaurací.

A nastal den soutěže. Vše bylo pro nás nové, úžasné, náročné, ale společně jsme si to užili. Dívky tančily nejlépe, co mohly a vytančily si ve svých kategoriích 8. a 16. místo. Konkurence byla opravdu velká a dala by se srovnat s úrovní profesionálních tanečníků. Byla to pro nás všechny obrovská zkušenost a jsme za ni vděčni.

Našich zážitků z cesty do Bragy bylo opravdu hodně. Mezi soutěžením jsme navštívili různé historické památky města a také jsme podnikli jednodenní výlet k oceánu na nádhernou pláž Ofir Beach.

Touto cestou bych ráda poděkovala všem dětem za reprezentaci školy, města i kraje (byli jsme jediní z Moravsko-slezského kraje).

Chtěla bych poděkovat rodičům za pomoc při organizaci, za finanční podporu, za důvěru a přízeň.

Slezskoostravské radnici děkujeme za finanční podporu, díky které jsme si mohli zaplatit startovné a částečně přepravu autobusem.

Velké díky patří také naší škole ZUŠ E. Runda a jeho vedení, která nám vytváří podmínky ke krásné smysluplné práci a výuce, zároveň nás podporuje v tom, abychom si v tanci plnily i ty nejtajnější sny.

Alena Koldová (učitelka tanečního oboru)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upozornění na obsáhlý rozhovor s ředitelkou ZUŠ A. Zábranskou, který vyšel v Slezskoostravských novinách v listopadu 2017>>> 

Dovolujeme si upozornit na článek v RaB novinách ( strana 7 ), který, po návštěvě koncertu v naší pobočce v Radvanicích, uveřejnila paní K. Tomanová.

PRAH – A – HARP FESTIVAL
IV. ročník celostátní přehlídky hudební mládeže se konal 9.4.2016 v Praze. Nejmladší účastnicí byla žačka naší školy Petra Schneiderová ze třídy p. uč. Jarmily Gieckové. Komentář paní učitelky…..
…. dojmy úžasné. Petra hrála krásně – byla nejmladší účastnicí .Společně jsme pak všechny v triu prý taky dobře obstály…. nemohu posoudit, protože jsem byla za klavírem, ale potlesk i hodnocení kolegů bylo velmi pozitivní. Na Peťu se přišla podívat i její bývalá paní učitelka Karolína Blažková……společně jsme strávily příjemné chvíle.
Děkuji vedení ZUŠ, že nám umožnilo zúčastnit se festivalu a tím zviditelnit i náš kraj. Protože kromě Olomouce přijeli hráči hlavně z Prahy a okolí.
Program přehlídky>>>

„>„> 

 

„>

 

 

 

 

 

 

 

9. ročníku festivalu “ Máme rádi baroko“ se zúčastnili žáci naší školy
Roman Doboš a Adam Grygar ze třídy Magdy Bohušové
a Theodor Šimáček ze třídy Jany Hájkové.
Program přehlídky>>>
„>
„>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veronika Kachlová v Top 5 Zpěváčka 2015

BOHUMÍN / ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Jedenáctiletá Veronika Kachlová z Bohumína je mezi pěti nejlepšími zpěvačkami lidových písní v České republice. Do prestižní skupiny se probojovala ve finále postupové přehlídky Zpěváček 2015.

Školní, městské, krajské kolo a pak přehlídka pro celou Moravu a Slezsko, aby nakonec bodovala v samotném finále. Tím vším v průběhu letošního roku vítězně prošla žákyně Gymnázia Františka Živného a Základní umělecké školy Edvarda Runda v Ostravě. Ve finále postupové přehlídky Veronika Kachlová před porotou interpretovala skladby s názvem „Slunečko vychodi“ a v doprovodu orchestru pak píseň „Za stodolum sluňce švjyči“.

Zpěváček 2015 je prestižní žákovskou soutěží ve zpěvu a interpretaci lidových písniček. Porota ve finále neuděluje místa, ale individuální hodnocení a ocenění. Veronika se stala laureátkou jednoho z pěti nejlepších hodnocení. Získala cenu za stylově čistý a celkově přesvědčivý výkon,“ říká Martin Kachel, otec Veroniky a hudebník.

Veronika si svým výkonem ve Zpěváčku řekla o několik vystoupení se známým BROLNem, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Spolu s ním bude nahrávat ve studiích Českého rozhlasu.
Lukáš Kania
Převzato ze zpravodaje města Bohumín. 

24. 9. 2014 uspořádala naše ZUŠ spolu s hudebním oddělením Knihovny města Ostravy KONCERT UČITELŮ, který byl věnován „nejen“ bývalým kolegům.

Dovolujeme si zde citovat reakci jednoho z posluchačů PhDr. Jiřího Hona.

Nechodím na koncerty…

Publikováno |6.10.2014

Jen si nemyslete, že nevím, kdo je barbar  ! Po pravdě řečeno v nadpisu chybí slůvko „často“. Před několika dny jsem však neodolal pozvání Knihovny města Ostravy – hudebního oddělení Základní umělecké školy Edvarda Runda ve Slezské Ostravě.V polovině posledního zářijového týdne uspořádaly KONCERT UČITELŮ, věnovaný bývalým kolegům. Byla to nostalgická vzpomínka na mé prehistorické kantorské povolání, zákonitě spojené s fidláním na housle? Nebo moderátorka podvečerního koncertu Magda Bohušová, kterou jsem poznal jako udivující zobcovou flétnistku i jako organizátorku vystoupení pro starší a staré Ostravany? Jen tak něco navíc, vedle svého muzikantského nadání a pedagogického poslání? Konec konců, motivy nejsou podstatné. Koncert jsem navštívil a potěšil se na duchu – i sluchu.

Poprvé jsem „naživo“ slyšel soubor Regna musica, působící při ZUŠ Edvarda Runda ve Slezské Ostravě. Ale potěšil jsem i vystoupeními více než desítky muzikantů – pedagogů, až po skladbu Pozdravy z Balkánu Béla Kovácse, v podání klarinetisty Jana Viláška a Jiřího Pohanky, spolu s klavíristkou Kateřinou Ondrušíkovou. O kterých jsem ještě nevěděl a neslyšel, což vzhledem ke shora zmíněnému barbarství není nic divného.

-hoj-

13. ročník mezinárodních interpretačních kurzů

V prvním prázdninovém týdnu proběhly v Ostravě už po třinácté Mezinárodní interpretační kurzy v oboru klarinet a saxofon, které organizují výborní klarinetisté Igor Františák a Karel Dohnal a zvou na ně renomované lektory z Francie, Maďarska, Polska a jiných zemí.
Učitelé naší školy Jiří Pohanka a Jan Vilášek si nenechali ujít příležitost dalšího vzdělání ve svém oboru a o kurzech informovali i své žáky.
Úžasnou atmosféru nadšených muzikantů si letos zkusila  žačka Jiřího Pohanky Emma Kočířová, která byla nejmladší účastnicí kurzu. Hodiny s Philippem Portejoie se jí velmi líbily a úspěch mělo i její vystoupení na závěrečném koncertu účastníků.

Letní škola staré hudby 2013

Jihočeské Prachatice jsou kouzelné městečko na úpatí Šumavy a každoročně se v první polovině července stávají domovem pro milovníky staré hudby. Kdo jednou ochutná přátelskou atmosféru Letní školy staré hudby, kde má příležitost obohatit své znalosti a dovednosti ve hře na zobcovou flétnu, cembalo, loutnu, barokní hoboj, housle, nebo v umění starých pěveckých technik, nebo barokních a renesančních tanců, rád se vrací.
Tak to cítí Magda Bohušová, která byla letos v Prachaticích už po 13. V minulosti přibrala sebou i některé své žáky a kolegy a Ti také krásné atmosféře podlehli. Podruhé jela její žačka Eliška Paclová a loňský pobyt tak nadšeně líčila doma, že se maminka Ing.arch.Hana Paclová, rozhodla jet letos také, a to rovnou jako aktivní účastník. Ve třídě barokního tance byla velice spokojená a už plánuje pokračování v dalším ročníku LŠSH.
Svou premiéru si letos odbyla rovněž Monika Hejdová, pracovala ve třídě flétnových ansámblů, kde načerpala hodně inspirace pro svou práci se souborem zobcových fléten, který na naší škole vede. Krásné okolí Prachatic zapůsobilo i na doprovázejícího manžela a už tady máme partu pro další ročník. Přidá se k nám někdo? Doporučujeme kolegům, žákům i rodičům.
 Atmosféru Vám přiblížíme několika obrázky.
 

Regna Musica

Fotografie z Adventního koncertu, který se uskutečnil 2.12. v Háji ve Slezsku, si můžete prohlédnout zde>>>

Regna Musica na Hukvaldech

René Šmotek inicioval sbírku na vytvoření pamětní desky fotografovi Františku Řezníčkovi, který tragicky zahynul při fotografování na hradě Hukvaldy.
29.6.2012 uplynulo 5 let od této události a opět z iniciativy Reného Šmotka se konala na Hukvaldech vzpomínková akce na tuto významnou ostravskou osobnost s odhalením pamětní desky.Součástí byla i výstava fotografií, kterou hudbou otevřeli členové souboru Regna Musica.

„>

 

Letní škola staré hudby

Pravidelně se v Prachaticích koná Letní škola staré hudby.Jsou to kurzy,kde se hudebníci zabývají historicky poučenou interpretací hudby 15.- 17.století.Letos se konala již počtrnácté.Do roku 1998 akce probíhala v Bechyni.Pravidelným účastníkem je Magda Bohušová a poněkolikáté se připojil Pavol Knápek a Jana Hájková.Nechyběla ani vítězka ústředního kola a žačka M.Bohušové Eliška Paclová.

Prohlédněte si fotografie z letní školy staré hudby>>